Tom I – Ucieczka z mroku
Akcja powieści oparta jest o prawdziwe wydarzenia mające miejsce w 1945 roku. W czasie wojny Szczecin w Niemczech należał do pierwszej strefy zagrożenia ze strony walczących z hitlerowskimi Niemcami aliantów; od 1940 roku do kwietnia 1945 w mieście łącznie ogłoszono 314 alarmów przeciwlotniczych i odbyło się 26 nalotów; 26 kwietnia 1945 roku do miasta wkroczyły wojska radzieckie i polskie, a 30 kwietnia na gmachu Urzędu Wojewódzkiego po raz pierwszy zawisła polska flaga; 9 maja oficjalnie Niemcy podpisały kapitulację, a 5 lipca na mocy konferencji w Poczdamie, głównie z inicjatywy Stalina, Szczecin oficjalnie przekazano Polsce.
W mieście wśród niepracującej dla Rosjan ludności niemieckiej panował niesamowity głód, który szczególnie dotknął dzieci i osoby starsze (miasto było bez aprowizacji ze strony Niemiec). W latach 1946 – 1947 następowało obowiązkowe przesiedlenie ludności niemieckiej za zachodnią granicę Polski.
W życiu najważniejsze są dwie rzeczy: pasja i miłość (…) życie jest krótkie i największa sztuką jest zmieścić w nim, wręcz upchać, i jedno i drugie.
A życie to zmiany. Gdy nie ma zmian nie ma życia. Życie jest jak rzeka. Nie możesz zatrzymać jej biegu, bo wtedy z rzeki zrobi się staw, w którym nie ma już krystalicznej wody, a brudna, ciężka ciecz.
Powieść ukazuje uczucia i marzenia chłopców, których losem pokierowała przerażająca historia. W trudnych czasach nie poddali się oni smutkowi i wbrew beznadziejnej sytuacji zawsze próbowali znaleźć rozwiązanie.
Być może ich zachowanie nie zawsze było racjonalne i przemyślane, jednak z popełnianych błędów zawsze wyciągali wnioski i starali się wciąż poprawiać swoje życie. Marzenia, które snuli okazały się mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości, co doprowadziło do zaskakujących sytuacji, które odnajdziesz na kartach powieści.
Miłość…
przyjaźń…
i niezwykła przygoda.